Autor

Autor  je skutočná, fyzická osoba, ktorá je pôvodcom, tvorcom i realizátorom tvorivej koncepcie pri stvárnení témy (umeleckého obrazu skutočnosti). Autor rozhoduje o výbere materiálu i o výbere metódy (a štýlu), ktorou chce realizovať svoj umelecký zámer. Pritom hrá dôležitú úlohu jeho osobnosť, umelecké predpoklady (talent) a svetonázorová orientácia. Preto orientovanejšiemu čitateľovi podáva základnú informáciu o diele už meno autora.

V texte sa autor prezentuje autorským (individuálnym) štýlom, cezeň sa dosahuje celistvosť, homogénnosť všetkej jeho tvorby. Zároveň je autor aktívnym spolutvorcom dobových a generačných umeleckých výbojov.

Najbezprostrednejšie je autor prítomný v lyrickom diele, kde vlastne vypovedá o sebe. Autor je tu „hlavným“ hrdinom. V lyrickom diele sa najjednoznačnejšie premieta aj jeho aspekt (hodnotenie). Básnická výpoveď je „vlastná“ výpoveď autora, v ktorej je vyslovený jeho postoj a názor.

V epickom diele sa autor „skrýva“ za rozprávača, ktorý môže mať rozmanitú tvár. Ale ani vtedy, keď autor svoj postoj maskuje objektivitou rozprávača, ktorý nezainteresovane rozpráva príbeh, nemožno hovoriť o jeho nestrannosti. Aj v tom prípade autorovo hodnotenie zobrazovanej skutočnosti vyplýva z diela ako celku.

 

 

 

 Použitá literatúra:

 

Findra, J.- Gombala, E. – Plintovič, I. 1979. Slovník literárnovedných termínov. Bratislava : Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1979. 348 s.

Prekladateľ [online]. [cit. 2011-04-21]. Dostupné na internete: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99ekladatel

Petráčková, V. – Kraus, J. 1997. Slovník cudzích slov. Bratislava : Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1997. 991 s.